دیزل ژنراتور کاشانی نماینده فروش انواع رادیاتور دیزل ژنراتور در تهران و شهرستان ها می باشد. برای خرید رادیاتور دیزل ژنراتور و یا دریافت کاتالوگ و لیست قیمت رادیاتور دیزل ژنراتور با کارشناسان ما در دیزل ژنراتور کاشانی تماس بگیرید.

 
رادیاتور-دیزل-ژنراتور

 

آب رادیاتور دیزل ژنراتورچیست و چه ویژگی باید داشته باشد

وجود یک سیستم خنک کننده در موتور دیزلی دستگاه ژنراتور برق  برای جذب حرارت اضافی حاصل از احتراق سوخت  و انتقال آن به محیط  برای جلو گیری از ذوب شدن و سوختگی اجزای داخلی موتور دیزل الزامی است . مایعی که غالبا بعنوان مایع خنک کاری در موتورهای احتراق داخلی مانند اتومبیل ها ، تراکتورها ، ماشین های راه سازی و دستگاه ژنراتور برق بکار برده می شود ، آب می باشد. آب دارای چه خواص و ویژگی هایی می باشد که بعنوان مایع خنک کننده موتورها انتخاب شده است؟یا به عبارت دیگر بهتر است سوال را اینگونه مطرح کنیم که مایع خنک کننده در موتورهای احتراقی باید دارای چه ویژگی هایی باشد؟

  • مایع خنک کننده باید دارای غلظت یا گرانروی بسیار کمی باشد تا در همه شرایط به راحتی در میان رادیاتور و کانالهای موتور جریان یابد.
  • مایع خنک کننده باید قابلیت انتقال حرارت خوبی داشته باشد ، یعنی به داحتی حرارت را از قظعات گرفته و به خنک کننده ( رادیاتور ) منتقل کند.
  • مایع خنک کننده باید به فراوانی در همه جا یافت شده و هزینه تهیه آن پایین باشد.
  • مایع خنک کننده باید فاقد مواد مضر و خطرناک برای کاربر (انسان ) و همچنین خود موتور نباشد.

با توجه به ویژگی های بیان شده ، آب دارای چنین خواصی می باشد. آب دارای غلظت بسیار کمی است و به راحتی در درجه حرارت های گوناگون جریان می یابد.آب دارای ظرفیت گرمایی بالایی است، یعنی مقدار گرمای زیادی لازم است تا دمای آب را یک درجه افزایش افزایش دهد .برای مثال میزان حرارت لازم برای افزایش یک درجه ای یک گرم آب معادل  4.85 ژول میباشد در حالی که این میزان برای فلز آهن معادل 0.45 ژول میباشد .خاصیت با لا بودن ظرفیت گرمایی آب با عث جذب گرمای بیشتر و بهتر توسط آن از قطعات موتور می شود.آب به فراوانی و در همه جا به راحتی در دسترس است و با هزینه بسیار پایینی می توان آن را تهیه کرد. استفاده از آب خطرناک و مضر نبوده و خطری برای استفاده ندارد . اما سوال  مهم  این است که برای رادیاتور موتور ماشین و یا یک دستگاه دیزل ژنراتور هر آبی مناسب است ؟ از انجاییکه مواد محلول درون آبها متغیر میباشد ، استفاده از همه انواع آب ها و یا استفاده از آب به تنهایی دارای معایب و مضراتی برای استفاده در موتور می باشد که عبارتند از:

1. معایب استفاده از آب معمولی: آب های مناطق گوناگون دارای ناخالصی و آلاینده های مضری هستند که در صورت استفاده در سیستم خنک کننده ، موجب خسارت رساندن به ان میگردند .چند نمونه از ناخالصیهای آب و تاثیرات آن داخل سیستم خنک کننده دستگاه دیزل ژنراتور چنین است :

* مواد جامد محلول در آب : آب به دلیل دارا بودن خاصیت انحلال پذیری مواد جامد در خود ، مواد جامد مختلفی را در چرخه طبیعت در خود حل میکند . این مواد محلول در آب ، در صورت استفاده در موتور دیزلی میتوانند باعث ایجاد رسوبات در مجاری رادیاتور شوند . مثلا آب شور دارای مقدار زیادی نمک محلول در خود میباشد که در صورت استفاده از آن در موتور دستگاه ژنراتور میتواند باعث ایجاد این اخلال گردد .

* آب سخت: آب سخت در نتیجه حرکت آب باران و آب های طبیعی دارای دی اکسید کربن  در چرخه طبیعت بر روی سنگهای آهکی به وجود می آید ، که در نتیجه این فرایند ، آب دارای کلسیم هیدروژن کربنات میشود که به آن سختی موقت می گویند .استفاده از آب با سختی موقت بالا در موتور دیزل ژنراتور باعث میشود تا در هنگام گرم شدن موتور و آب ، سختی های موجود بر روی قطعات و دیواره های داخلی موتور تشکیل لایه های آهکی بدهند ( مانند حالت تشکیل لایه آهکی بر روی سطح داخلی کتری و سماورها ) . این لایه های آهکی بر روی قطعات منجر به ایجاد لایه عایق حرارتی و کاهش انتقال حرارت اجزائ موتور به آب خنک کاری موتور می شوند .

* PH آب: خواص اسیدی و یا بازی محلول ها را با PH  می سنجند .آب های مختلف در طبیعت دارای خواص اسیدی و بازی مختلف هستند .آب های با خاصیت اسیدی بالا باعث خوردگی قطعات موتور و آب های با خاصیت بازی یا قلیائی بالا باعث ایجاد رسوبات بروی قطعات موتور می شوند .آب کاملا خالص از نظر اسیدی و بازی کاملا خنثی است ، پس استفاده از آب خالص ( آب مقطر ) بهترین گزینه برای استفاده در موتور دیزل ژنراتور است .آب باران نیز فاقد خواص اسیدی و بازی است اما آب باران هنگام ریزش از ابر و رسیدن به زمین با گاز CO2 موجود در هوا واکنش داده و خاصیت اسیدی به خود می گیرد .این مقدار اسیدی شدن طبیعی میباشد . آب باران در مناطق کوهستانی و خارج از شهرها نتیجه بهتری می دهد .

2. معایب استفاده از آب خالص: آب خالص در موتور دیزل ژنراتور باعث زنگ زدگی قطعات می شود زیرا یکی از خواص آب و رطوبت ترکیب شدن اکسیژن آنها با سطح فلز و در نتیجه زنگ زدگی آن است .آب هایی که دارای مقدار زیادی گاز حل شده در خود هستند باعث ایجاد کاویتاسیون و فرسایش و حفره ای شدن قطعات موتور می شوند .

3. معایب استفاده از آب بدون ضد یخ :آب برخلاف سایر مواد با کاهش دما و یخ زدن افزایش حجمی معادل 9 در صد میدهد و در صفر درجه سانتی گراد یخ می زند . افزایش حجم آب می تواند منجر به ترکیدگی مجاری داخلی آب و رادیاتور گردد. برای جلوگیری از این پدیده ، محلول هایی با نقطه انجماد پایین ( ضد یخ ها ) به نسبت معین با آب رادیاتور مخلوط می کنیم .

با توجه به معایب بالا در مورد اب ، استفاده از آب با کیفیت پایین و آب خالی ( بدون مواد افزودنی ) در موتور سبب ایجاد مشکلاتی بر روی قطعات و فرسایش تدریجی آنها می شود.مانند ترموستات زیر که دچار  زنگ زدگی شده و درست عمل نمیکند .

 

 

 

 

ولوو

اکثر سازندگان موتورهای دیزلی مشخصاتی از آب استاندارد جهت استفاده در موتور را به کاربران خود می دهند و یا محلول های استاندارد خنک کاری آماده شده  را در اختیار کاربران قرار میدهند .این محلول ها معمولا شامل اتیلن گلیکول ، افزودنی های مجاز و آب با کیفیت هستند . در زیر تصاویر محلولهای  استاندارد جهت استفاده در موتورهای دیزل ژنراتور ولوو می باشد.

روغن-موتور-ولوو-191x300

عملکرد صحیح سیستم خنک کننده  در دستگاه دیزل ژنراتور در افزایش عمر مفید و کارایی دستگاه ژنراتور برق و همچنین کاهش استهلاک آن دارای نقشی اساسی می باشد لذا مجموعه صنعتی کاشانی همواره به کاربران دستگاه های ژنراتور برق تاکید می نماید، حتما بعد از  سرویس و نگهداری رادیاتور خنک کننده و یا تنطیم سطح آب رادیاتور دستگاه دیزل ژنراتور از آب مقطر و یا آب رادیاتور و یا محلول مخصوص استفاده نمایند و از آب معمولی به هیچ عنوان استفاده ننمایند.