تاریخچه و کاربردهای موتور دیزل
ماشین های دیزلی

تاریخچه و کاربردهای موتور دیزل

تاریخچه و کاربردهای موتور دیزل

طی دو قرن اخیر و با پیشرفت علم و تکنولوژی، موتور اختراع شد و بعنوان منبع تولید توان در کارهای گوناگون جایگزینی مناسب برای نیروی حیوانات که قرن ها جهت تامین نیرو در عملیات و کارهای مختلف به کار گرفته می شدند، گردید.

موتورها انرژی شیمیایی سوخت (گازوئیل ،بنزین و …. ) را به انرژی مکانیکی قابل استفاده تبدیل می کنند و با پیشرفت های بیشتر در زمینه صنعت و اختراعات به تدریج موتورها تکامل یافته و طی زمان از نظر ساختمان، طرزکار، میزان سوخت مصرفی و بازده پیشرفت های بسیاری داشته و بسیار کامل تر شده اند.

انواع موتورها

موتورها با توجه به نوع سوخت مصرفی به انواع موتورهای بنزین سوز، موتورهای دیزل ( با سوخت گازوئیل )، موتورهای گاز سوز( با سوخت گاز طبیعی  CNG ) و حتی موتورهایی با سوخت نفت ( مانند برخی موتورپمپ های کوچک و یا موتور برق های کوچک قدیمی ) تقسیم می گردند.

مزایا و معایب موتورهای دیزل چند سال پس از اختراع موتورهای بنزینی، در سال 1893 توسط دکتر رادولف دیزل آلمانی اختراع شد که اشتعال سوخت در آنها توسط درجه حرارت بالای هوای متراکم شده انجام می گرفت که به همین دلیل به موتورهای دیزل، موتوراشتعال تراکمی یا (CI  Compression Ignition) نیز گفته می شود.موتورهای اختراع شده توسط رادولف دیزل در ابتدا با سوخت پودر زغال سنگ کار می کرد و از لحاظ کارکرد دارای مشکل بود.

پس از گذشت سال ها و تحقیقات سایردانشمندان آن زمان پس از رادولف دیزل و همچنین اختراع پمپ انژکتور توسط رابرت بوش در سال 1923، انواع تکامل یافته این موتورها ساخته شدند.ازآنجائیکه اینگونه موتورها با سوخت گازوئیل کار می کنند وهمچنین به احترام مخترع آنها یعنی جناب آقای رادولف دیزل، موتورهای دیزل نامیده می شوند.

موتورهای دیزل

موتورهای دیزل اولیه دارای ساختمانی سنگین و معمولا تک سیلندر بودند و از آن ها برای تولید توان ثابت و یا به کار انداختن پمپ های آب و خرمن کوب ها استفاده می شد، این موتورهای تک سیلندر دیزل نه تنها دارای سر و صدای زیاد، مصرف سوخت بالا و بازده کم بودند بلکه راه اندازی اولیه آن ها نیز مشکل بود.

با پیشرفت های بشر واختراعات جدید،موتورهای دیزل چند سیلندر با سرعت بالاتر و توان بیشتر ساخته شد و موتور دیزل به عنوان نیروی محرکه در اکثر ماشین ها و خودروها مورد استفاده قرار گرفت.امروزه موتورهای دیزل با راندمان بالا و مصرف سوخت پایین و مجهز به توربو شارژر و اینتر کولر ساخته می شوند که کاربرد وسیعی در صنایع خودروسازی دارند.

از مهمترین کاربردهای موتور دیزل می توان به ماشین های ساختمانی، ماشین های راه سازی و معادن، کامیون و کامیونت ها، اتوبوس های شهری و بین شهری، مینی بوس ها، قطارهای باری و مسافری ، دیزل ژنراتورهای برق، موتور جوش، ماشین های نظامی، پمپ های آب صنعتی ، پمپ های کشاورزی، دیزل پمپ های مواد پتروشیمی، منابع تولید توان ثابت، کشتی ها و ماشین های دریایی، تراکتورها و ماشین های کشاورزی نظیر خرمن کوب ها و کمباین ها، خودرو و اتومبیل های سواری جدید اشاره نمود.

بی ام و 3
BMW 3 Series Sedan
کامینز رم 3500
CUMMINS RAM 3500
کامینزرم 2500
CUMMINS RAM 2500
فورد اف 150
FORD F-150
فورد اف 350
FORD F-350
رنج روور
Range Rover
جیپ
jeep warngler2
بی ام و ایکس 5
bmw x5
فورد اف 450
ford f450
جیپ گرند
Jeep Grand Cherokee 2
Chevy Silverado
Chevy Silverado

پاسخی بگذارید

بستن منو