سیستم روغن کاری دیزل ژنراتور و نقش مهم فیلترها

قسمت های مختلف سیستم روغن کاری دیزل ژنراتور و نقش مهم فیلترها

آشنایی با قسمت های مختلف سیستم روغن کاری دستگاه ژنراتور برق به دلیل نقش اساسی آن در  بهبود عملکرد دستگاه ژنراتور برق و کاهش استهلاک آن از سوی دیگر از موارد کلیدی بوده که شناسایی آن جهت کاربران  دستگاه دیزل ژنراتور برق یک نیاز اساسی می باشد لذا به همین دلیل مجموعه صنعتی کاشانی بطور خلاصه قسمت های سیستم روغن کاری دستگاه ژنراتور برق را شرح داده و نقش هریک را بیان میکند .

کارتل : محفظه نگهداری روغن دیزل ژنراتور می باشد که به زیر محفظه میل لنگ بسته می شود . بین کارتل و محفظه میل لنگ یک واشر لاستسکی قرار دارد که موجب آب بندی کارتل می گردد. جنس کارتل در دیزل ژنراتورهای کوچک معمولا از چدن و یا المنیوم با ضخامت و وزن زیاد است که راحت گرمای روغن را به محیط نیز منتقل می کند.ولی در موتورهای دیزل ژنراتورهایی که دارای رادیات روغن ( کولر روغن )میباشند معمولا کارتل از ورقه های نازک فولادی و یا المنیومی ساخته می شود.در موتورهای سری جدید ولوو که برای کاربرد در دیزل ژنراتور طراحی و ساخته شده اند،جنس کارتل از کائوچو می باشد که ضمن داشتن مقاومت بالا دارای وزن کمی نیز می باشد.ظرفیت کارتل روغن موتورهای دیزل بر حسب کوچک و بزرگ بودن موتور دیزل ممکن است از 3 الی 250 لیتر روغن  گنجایش داشته باشد.یک قسمت از کارتل گودتراز سایر قسمت های کارتل می باشد که لوله مکش پمپ روغن در آن قرا می گیرد و همچنین پیچ تخلیه روغن نیز در این قسمت قرار دارد.پیچ تخلیه روغن معمولا دارای خاصیت آهنربایی می باشد تا براده های فلزی که در اثر سایش قطعات موتور وارد سیستم روغن کاری شده است را جذب نماید.

پمپ روغن (اویل پمپ ) : مکش روغن از کارتل و ارسال آن با فشار معین به قسمت ها و قطعات مختلف موتوردیزل ژنراتور ، وظیفه پمپ روغن می باشد . از نظر ساختاری پمپهای روغن در سه نوع پیستونی ، دنده ای و روتوری می باشند.نیروی مورد نیاز چرخش پمپ روغن توسط چرخ دنده میل لنگ تامین می گردد و نسبت چرخش پمپ روغن نسبت به میل لنگ دو برابر است تا دبی و فشار بیشتری را تامین کند.مقدار فشار و دبی در دیزل ژنراتورهای بزرگ بیشتر و در موتورهای دیزل ژنراتور کوچک،کمتر می باشد.

سوپاپ فشار شکن : برای اطمینان از روغن کاری کامل تمام قسمت های موتور دیزل ژنراتور در تمامی شرایط کاری و درجه حرارت های مختلف،معمولا فشار و دبی پمپ روغن را بیشتر از مقدار مورد نیاز تنظیم می کنند و برای دفع میزان اضافی فشار و دبی روغن از یک سوپاپ فشار شکن داخل بدنه پمپ روغن و یا بدنه موتور ( کانال روغن ) استفاده می کنند.در در صورت وجود  فشار روغن بالا داخل سیستم روغن کاری،میزان اضافی روغن،فنر داخل سوپاپ فشارشکن باز شده و میزان اضافی روغن به داخل کارتل باز می گردد.

لوله انتقال روغن : این لوله های فلزی،روغن تحت فشار خروجی پمپ روغن را به کانال اصلی روغن در بلوک سیلندر دیزل ژنراتور منتقل میکنند . این لوله ها از نوع فشار قوی بوده و در محل اتصال به پمپ روغن و کانال روغن توسط واشر یا اورینگ کاملا آب بندی می شوند .

فیلترهای روغن : وظیفه فیلتر روغن دیزل ژنراتور، تصفیه روغن دستگاه میباشد که دارای دو نوع کارکرد  فیلتر روغن اصلی و فیلتر روغن بای پس ( فرعی ) می باشد . فیلتر روغن بای پس در مسیر خروجی پمپ روغن قرار میگیرد و قسمتی از روغن( حدودا 5 الی 10 درصد )روغن خروجی از پمپ روغن پس از ورود به ان تصفیه شده و مجددا به کارتل بر میگردد . فیلتر روغن اصلی در مسیر خروجی پمپ روغن قرار گرفته و  تمامی روغن خروجی از پمپ روغن وارد آن شده و پس از تصفیه به سمت یاتاقان ها هدایت میشود . فیلترهای روغن دارای سوپاپ اطمینان میباشند که در صورت گرفتگی و مسدود شدن کاغذ فیلتراسیون ، باز شده و راه عبور روغن به موتور را باز میکند تا موتور دیزل ژنراتور بدون روغن کار نکند ( روغن کاری با روغن تصفیه نشده بهتر از کار کردن بدون روغن میباشد ). صافی درونی  فیلترهای روغن سطحی و عمقی می باشند که صافیهای سطحی  از جنس کاغذ چین دار آکاردئونی و صافیهای فیلترهای عمقی که از ضریب فیلتراسیون بالایی نیز برخوردارند از جنس پنبه و سایر مواد جاذب ساخته شده اند . مواد خارجی و آلوده روغن هنگام عبور از میان هر دو نوع صافی ، توسط منافذ ریز آنها گرفته میشود . تعداد فیلتر روغن دستگاههای دیزل ژنراتور بر اساس قدرت و دور دستگاه دیزل ژنراتور متفاوت است (یک یا دو و یا بیشتر میباشد).

فیلتردیزل ژنراتور

جت خنک کاری پیستون : این جت ها به تعداد سیلندرهای موتور بر روی کانال اصلی روغن در بلوک سیلندر قرار گرفته اند و روغن را بافشار به زیر پیستون می پاشند که این موجب کاهش حرارت پیستون به خصوص تاج پیستون شده و از فرسایش و یا ذوب آن جلوگیری میکند . از سوی دیگر جت ها با پاشش مقداری روغن به دیواره های سیلندر به روغنکاری این قسمت نیز کمک میکنند .

کولر روغن : در اغلب دیزل ژنراتورهای بزرگ برای خنک کاری روغن در فشار و درجه حرارتهای بالا از کولر روغن ویا همان خنک کننده های روغن استفاده می کنند .کولر روغنها توسط آب یا توسط هوا ، دمای روغن سیستم را کاهش میدهند .

سنسور و درجه فشار روغن : برای اطمینان از فشار روغن در داخل دیزل ژنراتور و جلو گیری از خطرات آن ، بازدید فشار روغن الزامنی است که آمپرهای فشار سنج که در دونوع الکتریکی و فشاری وجود دارند این وظیفه را بعهده دارند .این آمپرمترهای روغن بر اساس فشار داخلی کانال روغنکاری کار می کنند .

مجددا مجموعه صنعتی کاشانی توصیه میکند که با توجه به نقش مهم هر یک از اجزائ سیستم روغنکاری در دستگاه دیزل ژنراتور ، استفاده از روغن مناسب و همچنین فیلترهای با کیفیت  برای انجام هرچه بهتر وظایف سیستم روغن کاری الزامی است .آنچه که منجر به کاهش عملکرد و خرابی سیستم روغنکاری می گردد سه عامل مهم می باشد:

الف ) عدم رعایت زمان تعویض روغن

 ب) استفاده از روغنهای تصفیه شده توسط کارخانجات و کارگاههای غیر معتبر .

ج ) استفاده از  فیلتر روغنهای غیر استاندارد  بی کیفیت

لذا مجددا مجموعه صنعتی کاشانی توصیه میکند که جهت افزایش طول عمر دستگاه و بهبود کارایی آن ضمن رعایت کامل برنامه زمانبندی تعویض روغن دیزل ژنراتور ،  از روغن و فیلترهای روغن مناسب و استاندارد استفاده نمایید . برای مثال چنانچه تعویض روغن و فیلترها در یک پروژه عمرانی در یکی از نقاط دور افتاده کشور به موقع انجام نگردد و به تاخیر بیافتد ، در طولانی مدت روغن قدیمی بصورت جرم  بر روی  مسیر و قسمتهای مختلف سیستم روغنکاری از جمله سنسور فشار روغن رسوب کرده  و لذا عملکرد سنسور فشار روغن را مختل کرده و سنسور روغن ،  میزان فشار روغن دیزل ژنراتور را پایین نشان داده وبا فرمان به سیستم حفاظتی دستگاه را خاموش میکند . عیب یابی و رفع این مشکل نیاز به ارسال کارشناس و صرف زمان زیادی میباشد که نه تنها موجب عقب افتادن کل کار پروژه میگردد بلکه منابع مالی و زمانی زیادی را هدر میدهد .

در مبحث اتی برخی معایب مربوط به سیستم روغن کاری و رفع آنها توضیح داده خواهد شد تا با آشنایی مقدماتی با انها ، کاربران دیزل ژنراتور با  تشخیص صحیح عیوب در رفع آن در حداقل زمان دستگاه فیلتر دیزل ژنراتور را به حالت بهینه کار برگردانند.

پاسخی بگذارید

بستن منو
Call Now Button