دیزل-موتورهای احتراق داخلی و خارجی
موتور بخار

دیزل-موتورهای احتراق داخلی و خارجی

دیزل-موتورهای احتراق داخلی و خارجی

در گذشته انسان ها برای تامین نیروی موردنیاز کارها و عملیات مختلف از نیروی حیوانات استفاده می نمودند، طی دو قرن اخیر و با پیشرفت علم و تکنولوژی، موتور اختراع شد و بعنوان منبع تولید توان در کارهای گوناگون به کار گرفته شد. این موتورها از نوع موتورهای احتراق خارجی بودند که موتور بخار از جمله آنها می باشد.
در موتور بخار ، آب در مخزنی جداگانه بوسیله زغال سنگ گرم شده و پس از جوش آمدن و تبدیل آب به بخار، بخار بوجود آمده که دارای نیرو و فشار می باشد به داخل سیلندر وارد شده و در اثر این فشار، پیستون داخل سیلندر حرکت کرده و باعث گردش موتور و انجام کار میگردید.
با پیشرفت های بیشتر در زمینه صنعت و اختراعات به تدریج موتورهای احتراق داخلی ساخته شدند.

موتورهای احتراق داخلی، انرژی شیمیائی سوخت (گازوئیل ، بنزین و …. ) را به انرژی مکانیکی قابل استفاده تبدیل می کنند. موتورهای احتراق داخلی طی زمان از نظر ساختمان، طرزکار، میزان سوخت مصرفی و بازده پیشرفت های بسیاری داشته و بسیار کامل تر شده اند.
موتورهای احتراق داخلی را با توجه به نوع سوخت مصرفی میتوان تقسیم بندی نمود . موتورهای بنزین سوز ، موتورهای دیزل ( با سوخت گازوئیل ) ، موتورهای گاز سوز( با سوخت گاز طبیعی CNG ) و حتی موتورهایی با سوخت نفت (مانند برخی موتورپمپ های کوچک و یا موتور برق های کوچک قدیمی) انواع گوناگون موتورهای احتراق داخلی می باشند.
موتورهای دیزل چند سال پس از اختراع موتورهای بنزینی، در سال 1893 توسط دکتر رادولف دیزل آلمانی اختراع شد که اشتعال سوخت درآنها توسط درجه حرارت بالای هوای متراکم شده انجام می گرفت که به همین دلیل به موتورهای دیزل، موتوراشتعال تراکمی یا (CI Compression Ignition) نیز گفته می شود.موتورهای اختراع شده توسط رادولف دیزل در ابتدا با سوخت پودر زغال سنگ کار می کرد و از لحاظ کارکرد دارای مشکل بود .پس از گذشت سال ها و تحقیقات سایردانشمندان آن زمان پس از رادولف دیزل  و همچنین اختراع پمپ انژکتور توسط رابرت بوش در سال 1923، انواع تکامل یافته این موتورها ساخته شدند. ازآنجائیکه اینگونه موتورها با سوخت گازوئیل کار می کنند وهمچنین به احترام مخترع آنها یعنی جناب آقای رادولف دیزل، موتورهای دیزل نامیده می شوند.

پاسخی بگذارید

بستن منو