سیستم خنک کننده دیزل ژنراتور و نقش آن درعملکرد دستگاه

حرارت یا گرما ناشی از آزاد شدن انرژی شیمیائی سوخت ها میباشد که در مصارف گوناگون کاربردهای مختلفی دارد. کاربرد آزاد شدن انرژی سوخت گازوئیل در موتور دیزلی یک دستگاه دیزل ژنراتور برق تبدیل آن به گرما در موتور احتراقی دیزل و راندن پیستون با فشار به پایین سیلندر و انجام کار است .از حرارت تولید شده سوخت گازوئیل حدودا 35 % به کار مفید تبدیل می شود، 31 % آن از اگزوز خارج شده و 10 % آن صرف غلبه به نیروی اصطکاکی موتور دیزلی می شود .سوال مهم این است که پس مقدار باقیمانده این انرژی آزاد شده یعنی معادل 33 % آن  چه  میشود ؟

درجه حرارت زمان احتراق حدودC  2000 درجه است . پس با قیمانده احتراق یعنی همان 33 % ، دمایی معادلC  660 است که این دما در صورت دفع نشدن از دمای ذوب قطعات درونی دیزل مانند پیستون ها ، سوپاپ ها و حتی بوش ها بالاتر بوده و منجر به ذوب شدن این قطعات می گردد.از سوی دیگر دمای بیش از حد موجب از بین رفتن لایه روغن روی قطعات و سوختن آنها می گردد.پس وجود یک سیستم خنک کننده در موتور دیزل برای جذب این حرارت و انتقال آن به محیط الزامی است.

راههای انتقال حرارت: گرما همیشه از جای گرم تر به جای سردتر منتقل می شود که این انتقال از سه روش امکان پذیر است که به شرح ذیل می باشد:

الف ) هدایت : اگر به یک نقطه میله فلزی گرما وارد کنیم ، پس از مدتی سایر نقاط میله نیز به تدریج گرم می شوند زیرا فلزات رسانای حرارت میباشند . قابلیت انتقال حرارتی فلزات گوناگون متفاوت است ، فلزاتی نظیر مس و آلومینیوم به خوبی حرارت را انتقال می دهند و فلزاتی مانند چدن در رده پایینتر انتقال حرارتی قرار دارند .یکی از دلایل انتخاب جنس پیستون از آلومینیوم هدایت بالای گرمایی آن است .پس مقداری از گرمای فوق از طریق پیستون ها ، دیواره های سیلندر ،سوپاپ ها و …. به نقاط سردتر که دارای درجه حرارت کمتری هستند ( کانال های آب ) منتقل می شود .

ب ) همرفت (جابجایی) : همرفت یکی از راههای انتقال گرما است و مربوط به اجسامی است که دارای دماهای بالاو با یک سیال در تماس هستند .اگر به یک قسمت از ظرفی که حاوی مایع یا گاز است گرما وارد کنیم ، سیال قسمتی از ظرف که گرما گرفته است انرژی گرفته و منبسط شده و در این حالت چگالی سیال اطراف آن کمتر شده و به سمت بالای ظرف می رود و جای خود را به سیال سردتر می دهد و ان هم گرم شده و همین چرخه تکرار می گردد.

ج ) تابش (تشعشع) :تمام اجسام از خود انرژی تابش می کنند و هرچقدر دمای جسم بیشتر باشد ، انرژی بیشتری تابش می کند و بالعکس .پس هنگامی که دو جسم با دماهای متفاوت کنار هم قرار گیرند ، هر دو از خود انرژی تابش میکنند اما جسمی که دمای پایین تری داشته باشد جذب کننده مقداری از انرژی تابشی میگردد و دمای آن افزایش می یابد .

سیستم های خنک کننده موتورهای احتراقی و از جمله آنها دیزل های بکار رفته در ژنراتورهای برق بصورت دو نوع مایع خنک ( آب خنک ) و هوا خنک میباشند مثلا در دیزل های ساخت کمپانی دویتز (DEUTZ) مدل های  F912 – F913 و همچنین بعضی از دیزل های تولیدی شرکت لمباردینی ایتالیا (LOMBARDINI) دارای سیستم  هوا خنک می باشند .

موتور دیزل دویتز 912 هواخنک

موتورهای دیزل ژنراتور ولوو پنتا که برای راه اندازی ژنراتورها طراحی و ساخته شده اند مانند مدل های سری 5 و  7 و 13 و 16 لیتری همگی دارای سیستم خنک کننده آبی میباشند.

دیزل ژنراتور ولوو پنتا
دیزل ژنراتور ولوو پنتا

هر یک از دو سیستم خنک کنندگی دارای معایب و مزایای خود می باشند. بعنوان مثال از مزایای دستگاه های ژنراتور با دیزل هوا خنک عدم وجود قطعاتی مانند رادیاتور ، پمپ آب و سایر متعلقات مربوطه بوده که ضمن کاهش وزن دستگاه، سرویس و نگهداری آنها ساده تر می شود . دیزل ژنراتورهای هواخنک دچار خطر یخ زدگی در هوای سرد و یا مشکلات ناشی از استفاده از آب نامناسب مانند گچ گرفتگی یا خوردگی قطعات موتوری نمی شوند .از سوی دیگر از معایب دیزل ژنراتورهای هواخنک نسبت به دیزل ژنراتورهای آب خنک کنترل دمای آنها در شرایط مختلف و صدای بیشتر آنها میباشد . از آنجاییکه دیزل ژنراتورهای هواخنک در شرایط گرمتری کار می کنند به همین دلیل در طراحی قطعات دیزل آنها  تلرانس بیشتری در نظر گرفته می شود و لذا در هنگام کار پر سر و صدا تر از دیزل ژنراتورهای آب خنک می باشند .

 عملکرد صحیح سیستم خنک کننده  در دستگاه دیزل ژنراتور در افزایش عمر مفید و کارایی دستگاه ژنراتورها برق و از سوی دیگر در کاهش استهلاک آن دارای نقشی اساسی می باشد لذا مجموعه صنعتی کاشانی همواره به کاربران دستگاه های ژنراتور برق تاکید می نماید ، حتما در سرویس و نگهداری صحیح سیستم خنک کننده دستگاه طبق دفترچه های راهنما اقدام نمایند .آشنایی با چگونگی کارکرد و قسمت های مختلف سیستم خنک کننده دیزل ژنراتور ، راه گشای انجام بهتر برنامه سرویس و نگهداری دستگاه دیزل ژنراتور می باشد لذا وظیفه خود میدانیم که  به بیان مختصر و مفید آن بپردازیم.

پاسخی بگذارید

بستن منو
Call Now Button