طرز کار دیزل ژنراتور
کارکرد دیزل

طرز کار دیزل ژنراتور

طرز کار دیزل ژنراتور

شناخت اجزا ،نحوه ارتباط آن ها با یکدیگر و مکانیزم حرکتی ماشین آلات گوناگون ،علاوه بر انتقال روش صحیح کار با آن ها ،به ما در تعمیرات و نگهداری آن ها نیز یاری می رساند.

به عنوان مثال با در نظر گرفتن خودرو های سواری ،زمانی که از نحوه عملکرد گیربکس و سازوکار آن مطلع می شویم ،علاوه بر مشاهده تاثیرات مثبت آن روی رانندگی خود ،در صورت بروز اشکالات مربوط به این سامانه ، می توانیم دلیل آن را حدس زده و موقتاً به ترمیم و تعمیر آن بپردازیم.

دیزل ژنراتور، دستگاهی متشکل از دو قسمت ژنراتور و موتور دیزلی می باشد. این دستگاه با سوزاندن سوخت درون موتور دیزلی، انرژی پتانسیل آن را به انرژی حرکتی توربین یا پره های این دستگاه تبدیل می کند، این حرکت در قسمت بعدی به کمک میل لنگ متصل بین دو دستگاه به آهنربای الکترومغناطیسی ژنراتور منتقل شده و طی یک تبدیل انرژی دیگر، انرژی جنبشی به برق (الکتریسیته) تبدیل می شود. همانطور که در خودروهای سواری، با فشردن بیشتر پدال گاز، سوخت بیشتری به داخل سیلندرها پاشیده شده و  سرعت خودرو نیز بیشتر می شود، میزان برق تولید شده در دیزل ژنراتور نیز تابعی از مقدار سوخت مصرف شده در موتور دیزلی می باشد ، لذا با تکیه بر تنظیم میزان سوخت ورودی می توان مقدار انرژی تولید شده را کنترل کرد.

پاسخی بگذارید

بستن منو