خواص روغن دیزل ژنراتور و افزودنی های آن
بهترین روغن برای دیزل

خواص روغن دیزل ژنراتور و افزودنی های آن

خواص روغن دیزل ژنراتورو افزودنی های آن :

کیفیت روغن مصرفی و تعویض به موقع ان در دستگاه دیزل ژنراتور در بهبود طول عمر و کارایی دستگاه ژنراتور برق و هچنین کاهش استهلاک آن دارای نقشی اساسی می باشد لذا مجموعه صنعتی کاشانی همواره به کاربران دستگاه های ژنراتور برق تاکید مینماید که ضمن تعویض روغن دستگاه دیزل ژنراتور  طبق دفترچه راهنمای سرویس و نگهداری دستگاه حتما از روغن های تولید شده توسط کارخانجات معتبر با توجه به  نوع روغن (با توجه به کاربری روغنها بر اساس استانداردهایAPI ) استفاده نمایند . با توجه به نقش مهم روغن در دستگاههای صنعتی از جمله دستگاه دیزل ژنراتور به بیان مطالبی مفید و مختصردر مورد خواص روغن و افزودنی های موجود در آن می پردازیم.

روغن مورد استفاده در ژنراتور برق باید توانایی انجام وظایف خود را به خوبی داشته باشد به عبارت دیگر روغن باید دارای خواص زیر باشد:

  • دارای گرانروی مناسب در همه درجه حرارتها باشد.
  • دارای مقاومت مناسب در برابرعواملی مانند  فشار بالا ، درجه حرارت بالا ، خوردگی و کف کردن باشد.
  • دارای خاصیت پاک کنندگی و ضد زنگ باشد.

تولید کنندگان معتبر روغن برای دستیابی به خواص بالا در چرخه تولید روغن از مواد افزودنی استفاده میکنند تا خواص مفید بالا را در روغن ها ایجاد کنند .امروزه روغن های جدید دارای خواص و مواد افزودنی زیر می باشند:

1. افزودنی های بهبود دهنده شاخص گرانروی:

همانطور که می دانید در درجه حرارت پایین روغن به سختی جریان پیدا میکند یعنی درای گرانروی بالامیباشد و بالعکس روغن در درجه حرارت بالا دارای گرانروی پایین گردیده و به راحتی جریان می یابد .تغییرات میزان گرانروی روغن در درجه حرارتهای گوناگون ،وظیفه روغن در موتور و کارکردسیستم روغنکاری موتورها از جمله سیستم روغنکاری دیزل ژنراتور برق را دچار نقص میکند ، به همین دلیل تولیدکنندگان روغن در هنگام تولید به روغن ها مواد بهبود دهنده  گرانروی اضافه می کنند تا روغن دارای گرانروی معینی در درجه حرارتهای بالا و پایین شود .این روغنها همان روغنهای چند درجه ای یا به اصطلاح اتوماتیک میباشند .

2) افزودنی های ضد اکسیداسیون :

روغن های موتور دارای مقداری هیدروکربن اشباع نشده میباشد که با تلاطم روغن در درجه حرارتهای بالا و مخلوط شدن ان با اکسیژن هوا ، باعث تمایل روغن به اکسیداسیون میگردد.اکسیده شدن روغن موجب افزایش غلظت و تشکیل اسیدهای خورنده در آن میگردد.غلیظ شدن در اثر اکسیداسیون موجب ایجاد رسوب سیاه و لجنی شکل بر روی قطعات موتور می شود که این رسوب لجنی دارای اثرات خورندگی روی قطعات موتور نیز دارند.

روغن دیزل سوخت ژنراتور

 3) افزودنی های ضد خوردگی :

کارخانجات تولید کننده روغن در زمات تولید روغن به آن افزودنی های ضد خوردگی اضافه میکنند که این مواد باعث ایجاد یک لایه محافظ شیمیایی بر روی قطعات فلزی موتور دیزل میشوند و از اثر مواد آلوده و اسیدهای خورنده آب و روغن بر روی قطعات موتور جلو گیری می کنند .

روغن سوخت دیزل
روغن سوخت دیزل

4) افزودنی های پاک کننده :

کارکرد مواد پاک کننده موجود در روغن ،  نه تنها خنثی کردن اثر مخرب  اسیدهایی است که به علت اکسیداسیون و گازهای ناشی از احتراق بوجود آمده اند بلکه به پاکیزه کردن قطعات درونی موتور دیزل نیز کمک میکند .

5) افزودنی های ضد کف :

روغن در اثر گردش مداوم درون موتوردیزل وریزش به کارتل مانند سایر مایعات با هوا ترکیب شده و کف میکند . کف روغن موجب کاهش میزان پمپاژ روغن در موتور میگردد.افزودنیهای ضد کف با کاهش میزان کشش سطحی لایه روغن ،موجب پاره و ناپدید شدن حبابهای روغن شده و به بهتر شدن پمپاژ روغن درون سیستم کمک می کنند .

6) افزودنی های معلق ساز :

هنگام کار موتور چنانچه ذرات کربن و یا سایر ذرات آلوده کننده خارجی وارد روغن موتور شوند در داخل موتور  رسوب می کنند که افزودنیهای معلق ساز ،با معلق نگه داشتن این ذرات در خود از ایجاد رسوب در داخل موتور دیزل جلوگیری می کنند .

7) افزودنی های ضد سایش و کاهنده اصطکاک در فشار بالا :

این افزودنیها بهبود دهنده کاهش اصطکاک بود ه و با واکنش شیمیایی روی سطح تماس دو فلز تشکیل یک لایه می دهند که دارای مقاومت برشی کمتری نسبت به فلزهای پایه دو سطح میباشد بنابراین با تشکیل این لایه که در شرایط روان کاری مرزی و فشارهای بالا قطع نمیگردد ، اصطکاک میان قطعات متحرک موتور کاهش می یابد .

8) افزودنی های پایین آورنده نقطه ی ریزش  :

این مواد از انجماد و تشکیل شبکه کریستالی و سفت شدن روغن در درجه حرارتهای پایین جلو گیری میکنند .

مجددا مجموعه صنعتی کاشانی توصیه میکند که با توجه به خواص و افزودنیهای ذکر شده در روغن ، استفاده از روغن مناسب و دارای کیفیت بالا در موتور دیزلی ژنراتور برای انجام هرچه بهتر وظایف ذکر شده الزامی است .روغنهای تصفیه شده توسط کارخانجات و کارگاه های غیر معتبر دارای افزودنیهای فوق به مقدار استاندارد نبوده و موجب اسیب دیدگی موتور دستگاه دیزل ژنراتور میگردد لذا هرگز از روغنهای تصفیه شده و فروشندگان غیر معتبر روغن خریداری نفرمایید . در هنگام انتخاب روغن توجه فرمایید که روغن ها بر اساس کاربرد آنها توسط انستیتوی نفت آمریکا (API)، انجمن مهندسین خودرو (SAE)  و انجمن تست مواد آمریکا (ASTM)  طبقه بندی شده اند .این روغن ها با حروف مشخصه ( S ) و ( C ) مشخص شده اند . روغن طبقه C مخصوص موتورهای با فشار بالا و سنگین کار دیزل میباشد و طبقه S روغن مخصوص اتوموبیل بنزینی و موتورهای دیزل سبک میباشد . 

پاسخی بگذارید

بستن منو