تیلر یکی از انواع ماشین الات کشاورزی میباشد که دارای  کاربردهای فراوانی در انجام کلیه مراحل کشاورزی از جمله  عملیات کاشت، داشت و برداشت  میباشد. تقریبا میتوان چنین گفت که تیلر کشاورزی یک تراکتور کوچک شده میباشد که کاربردهای تراکتور را درمقیاس کوچکتر به کشاورزان ارائه می دهد. همانطور که ادوات مختلف به تراکتورها قابلیت ارائه خدمات مختلفی را می دهند، ادوات تیلرها نیز کاربردهای گوناگونی دارند. 

 

شرکت دیزل ژنراتور کاشانی نماینده بهترین برندهای تیلر کشاورزی مانند هیوندایی، کاما، ویما، دیاموند، استریم، آلکو و دیگر برندها در تهران و شهرستان ها می باشد. برای خرید تیلر کولتیواتور باغی و کشاورزی و یا دریافت کاتالوگ و لیست قیمت تیلر کشاورزی با کارشناسان ما در دیزل ژنراتور کاشانی تماس بگیرید.

 

ادوات تیلر چیست؟

ادوات گوناگون که به تیلرها متصل می گردد منجر به تنوع توانائی و کاربرد تیلرها از جمله خاکورزی(شخم زدن)،حمل بار، کندن چاله، عملیات برداشت محصول و درو کردن می شود. مثلا تیلر با استفاده از یک چاله کن می تواند جهت کندن چاله برای کاشت درختان در باغها مورد استفاده قرار گیرد یا تیلر با استفاده از تیغه می تواند تبدیل به یک تیلر دروگر شده و برای برداشت محصول در مزارع کوچک مورد استفاده گردد. سایر ادوات مختلف به تیلرها قابلیت نصب سمپاش، پمپ آب، حمل بار توسط تریلی، خرد کردن کلوخ های خاک، وجین کردن، پوشاندن بذرهای کاشته شده، صاف کردن خاک و نهر کنی را می دهند.

تیلر-کشاورزی

تیلر چه تفاوتی با کولتیواتور دارد؟

 بصورت کلی باید در نظر داشت که ماشین کلتیواتور یکی از چندین نوع  ماشین الات کشاورزی است که برای خاکورزی ثانویه مورد استفاده قرار می گیرد. کلمه کلتیواتور cultivator اصطلاحا به قاب هایی با دندان (که به آن ساق نیز گفته می شود) اشاره دارد که خاک را در حالی که به صورت خطی کشیده می شوند ، سوراخ می کنند. از سوی دیگرماشین کلتیواتور به کلیه ماشین های کشاورزی اطلاق می گردد که از حرکات چرخشی دیسک ها برای شخم زدن (خاکورزی و  زیر و رو کردن خاک) استفاده میکنند که تیلرهای روتاری یک نمونه اصلی انها میباشد. کلتیواتور وسیله ای است که که معمولا باغداران قبل از کاشت، خاک را  با آن شخم ( زیر و رو) کرده و یا بعد از اینکه محصول رشد پیدا کرد برای کندن علفهای هرز اطراف محصول از ان استفاده می کنند.

معمولا کلتیواتور برای مخلوط کردن خاک سست استفاده می شود ، در حالی که یک تیلر می تواند قطعات سخت زمین را بشکند. به این ترتیب استفاده از کلتیواتورهای سبک برای استفاده در زمین هائی با خاک سفت پیشنهاد نمیگردد. ازآنجائیکه زمین شالیزارها مرطوب و سست می باشند برای خاکورزی آنها بجای تراکتورهای سنگین از تیلر و کلتیواتورهای سبک استفاده می شود. اگر دو چرخ تیلر بازشده و تیغه گردان بجای آن نصب گردد، یک تیلر تبدیل به کلتیواتور میگردد. دندانه های کلتیواتور غالباً با گاوآهن  بسیارشباهت دارند ، اما اهداف آنها متفاوت است. دندانهای کلتیواتور در نزدیكی سطح خاک  برای كنترل علفهای هرز كار می كنند، در حالی كه خیش گاوآهن در عمق زیر سطح خاک كار کرده و سختی خاک را می شكند. در نتیجه میتوان نتیجه گرفت که کلتیواتور نسبت به  گاوآهن توان بسیار کمتری نیاز دارد.

توان انواع تیلر چیست ؟

با توجه به مطالب فوق در مورد کاربرد تیلرها میتوان علت اینکه تیلرها معمولا در قدرت 5 تا 12 اسب بخار طراحی و ساخته میشوند را درک کرد. در ساخت تیلرها از موتور بنزینی (موتورهای سبکتر با قدرت کمتر) و گازوئیلی (دیزلی جهت کار با قدرت بیشتر) استفاده میگردد.

تاریخچه اختراع کولتیواتور چیست ؟

اولین بارتیغه چرخشی توسط Arthur Clifford Howard در سال 1912 با آزمایش خاکورزی دوار در مزرعه پدرش در گیلگاندرا استرالیا اختراع شد. اولین طراحی های وی خاک را به یک طرف دیگر جابجا میکرد، تا اینكه او با طراحی تیغه ای به شکل L كه بر روی فلنج هایی با فاصله زیاد نصب شده بر روی یك روتور با قطر كوچك، اختراع خود را بهبود بخشید. وی با Everard McCleary، شرکتی را برای ساخت دستگاه خود تأسیس کرد که برنامه های وی با جنگ جهانی اول قطع شد. در سال 1919 هوارد به استرالیا بازگشت و کار طراحی خود را با طراحی یک 5 تیغه چرخشی مدور و یک موتور احتراق داخلی از سر گرفت. در مارس 1922 ، هوارد کمپانی Austral Cultivators Pty Ltd را تأسیس کرد که بعداً به نام Howard Auto Cultivators معروف شد.