تابلو برق دیزل ژنراتور, '' ); ?>
Home / مقالات / تابلو برق / تابلو برق دیزل ژنراتور

آشنایی با انواع تابلوبرق دیزل ژنراتور

با توجه به نوع استفاده از دستگاه دیزل ژنراتور ، انواع تابلو برق ذیل کاربری دارد:

‎الف ) تابلو کنترل دستی دیزل ژنراتور :

‎تابلو کنترل دستی قدیمی دیزل ژنراتوردارای عقربه های آنالوگ متعدد بوده که شامل پنج عقربه چهارگوش با زمینه سفید برای نشان دادن مشخصات جریان برق استفاده می باشد.

سه عقربه برای نشان دادن آمپر جریان خروجی سه فاز، یک عقربه برای نشان دادن ولتاژ و یک عقربه برای نشان دادن فرکانس جریان در این تابلوها وجود دارد همچنین دو عقربه کوچک گرد هم در این تابلوها وجد دارد که یکی از آنها درجه حرارت آب دیزل  و دیگری فشار روغن دیزل را نمایش می دهد. برای نشان دادن ساعت کارکرد دیزل ژنراتور از یک ساعت شمار کوچک استفاده می شود و یک سوئیچ و یک دکمه استارت وظیفه خاموش و روشن کردن دیزل ژنراتور را به عهده دارند. مزیت این نوع تابلوها، آسان بودن کار با آن است چون همه پارامترهای تابلو به آسانی برای کاربر قابل دیدن بوده و  در نقطه مقابل از  نقاط ضعف این نوع تابلوها می توان به دقت پایین نمایشگرهای تابلو و آسیب پذیری زیاد آن ها اشاره کرد.

لرزش های دیزل ژنراتور در ضمن کار به تابلو نیز منتقل می شود و به تدریج باعث خراب شدن عقربه ها می شود. این لرزش ها در مواقع افزایش ناگهانی بار دیزل ژنراتور به مراتب بیشتر است. همچنین، از آنجا که لرزه گیر های نصب شده در زیر تابلو از لاستیک ساخته شده است، این لرزه گیرها به مرور زمان، خشک می شوند و در نتیجه انعطاف خود را از دست می دهند و لرزش بیشتری را به تابلو منتقل می کنند که باعث تسریع خراب شدن دیزل ژنراتور می شود.
در تابلوهای جدیدتر، یک دستگاه برد میکروپروسسوری با صفحه نمایش ( پی ال سی PLC ) نصب می شود که تمام پارامترهای دیزل ژنراتور را به صورت دیجیتال نمایش می دهند. نوع این برد بسته به انتظاراتی که از آن می رود متفاوت خواهد بود.

رایج ترین بردهای مورد مصرف در دیزل ژنراتورها از خانواده کمپ ساخت کشور چک ( COMAP ) و دیپ سی ساخت کشور انگلستان ( DSE ) هستند. هر دو مارک ذکر شده دارای مدل های متنوعی هستند که نیازهای گوناگون را برطرف می کنند.بردهایی با برندهای ساخت ترکیه نظیر DATACOM, EMKO, ENKO و …. جهت دستگاه های دیزل ژنراتور کوچکتر با حساسیت کارکرد پایین تر نیز مناسب می باشد.

ب) تابلو چنج اور و تابلو اتوماتیک دیزل ژنراتور :

‎تابلو چنج اور وظیفه تعویض منبع تامین جریان برق را برعهده دارد.به این مفهوم که به کمک این نوع تابلو می توان از دو منبع تامین جریان استفاده کرد با این شرح که در هر زمان فقط یکی از منابع مورد مصرف قرار می گیرد. یعنی استفاده از یک منبع مستلزم قطع دیگری است.ساده ترین نوع تابلو چنج اور نوع دستی آن است که شامل یک کلید سه حالته است که با صفر، یک و دو نشانه گذاری می شود.

صفر برای حالت خنثی و یا خاموش، حالت یک برای برق شهر و حالت دو برای برق ژنراتورمی باشد. این نوع تابلو عملکرد اتوماتیک ندارند و بایستی به صورت دستی و توسط اپراتور به کار گرفته شوند. از طرف دیگر، استفاده از این نوع تابلو بشتر در جریان های تکفاز معمول است و برای جریان های سه فاز به ویژه در آمپر های بالا خطرناک است.

‎نوع پیشرفته تابلو های چنج اور نوع اتوماتیک آن است که عملیات تعویض منبع جریان را به صورت اتوماتیک و از طریق یک کلید چنج اور و یا دو کنتاکتور یا دو کلید موتوردار انجام می گردد. مزیت استفاده از سیستم اتوماتیک این است که در زمان قطع برق اصلی ، دیزل ژنراتور به صورت خودکار وارد مدار می شود و در زمان وصل دوباره برق اصلی شبکه ، دیزل ژنراتور از مدار خارج می شود. شرایط نصب این قبیل تابلوها پیچیده نبوده ولی بسیار حساس می باشد.

در واقع از آنجا که با استفاده از این سیستم دخالت اپراتور از بین می رود، باید تمام تمهیدات دیگر مورد نیاز نیز انجام گیرد تا در زمان قطع برق اصلی احتمال روشن نشدن دیزل ژنراتور به کمترین حد ممکن برسد. معمولا بیشترین تعداد استارت دیزل ژنراتور در زمان قطع برق شش استارت است و در صورت روشن نشدن دیزل ژنراتور پس از شش استارت به دخالت اپراتور نیاز خواهد بود.
‎از جمله موارد فنی حساس دیگر در این سیستم ها، احتمال ورود جریان معکوس به ژنراتور ( زمان وصل دوباره برق اصلی شبکه ، ممکن است جریان برق شبکه وارد ژنراتور شود) که باعث به وجود آمدن خسارت های مالی و بعضا انسانی می گردد.

‎ ج ) تابلو پارالل و سنکرون دیزل ژنراتور:

‎این تابلو برای همسو کردن و جمع کردن جریان خروجی دو یا چند منبع مورد استفاده قرار می گیرد. این منابع می توانند دو یا چند دیزل ژنراتور به همراه برق شبکه باشند. این تابلوها و یا به عبارت بهتر این روش یک راه حل منطقی برای جبران کمبود برق است به این مفهوم که چنانچه شما به مدار مصرف خود تجهیزات جدیدی اضافه کرده اید و منابع جریان قبلی شما پاسخگوی نیاز فعلی شما نیستند، به جای تعویض منبع جریان قدیمی با یک منبع بزرگتر جدید، شما می توانید یک منبع کوچتر و به اندازه نیاز جدید به منبع قبل اضافه کرده و در هزینه های خود صرفه جویی کنید. سیستم های سنکرون توسط بردهای الکترونیک کنترل می شوند و اجرای آنها به لحاظ فنی  بسیار حساس می باشند. خطاهای محاسباتی و اجرایی می تواند به خسارت های مالی بزرگ منجر شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + هجده =